İklim krizi alarm veriyor

Son dönemin risk listelerinde bir numaralı gündem maddesi olan iklim krizi, küresel tehdidini artırarak sürdürüyor. İklim krizinin etkilerini her geçen gün daha yakınımızda hissettiğimiz dönemde bu global sorunun faturası da giderek artıyor. Konuyla ilgili açıklamalardan bulunan Doğa Sigorta CEO’su Nihat Kırmızı, “Dünya Ekonomik Forumu Küresel Riskler Raporu’na baktığımızda dünyamızın karşı karşıya olduğu en büyük tehlikelerin; iklim değişikliğinin önlenmesi ve adaptasyonunda başarısızlık, olağan dışı hava olayları ve doğal afetler olduğunu görüyoruz. Önümüzdeki 10 yıl içerisinde de olağanüstü hava olaylarının meydana gelmesi sık sık konuşuluyor. Geçtiğimiz aylarda yaşadığımız yangın, sel ve su baskınları da iklim krizinin habercisi. Ülkemiz farklı noktalarında meydana gelen orman yangınları ve eş zamanlı olarak Batı Karadeniz’de yaşanan sel felaketi hepimizi derinden yaraladı. Yaşadığımız bu olağanüstü durumları göz önünde bulundurarak yaraların sarılması için sigortalılarımıza gerekli kolaylıkları sağladık. Doğa Sigorta olarak kendi ekibimiz tarafından yapılan riziko teftişleri vasıtasıyla sigortalılarımızı doğal afetler doğrultusunda görebilecekleri zararlara karşı uyarıyor ve alınması gereken önlemler konusunda bilinçlendiriyoruz. Risk bilincinin artırılması, şehir altyapılarının yeterli hale getirilmesi, düzenli kentleşme, dere yataklarına yerleşim izninin verilmemesi, iskan izninin verilmemesi, arazi kullanımını belli bir plan çerçevesinde gerçekleştirmesi gibi hususlar toplumun doğal afet riskine daha az maruz kalmasını sağlayacağını söyleyebiliriz” dedi.

‘HAREKETE GEÇMEMİZ ŞART’

“İklim değişikliği; orman yangını, sel, su baskını ve benzeri doğal afetlerin haricinde mevsim normallerinin değişmesine, küresel sıcaklığın artışına ve dolayısıyla kuraklık gibi ülke ekonomisini ve sosyal hayatı derinden etkileyebilecek durumları yaratıyor” diyen Nihat Kırmızı, “Dünya genelinde doğal afetlerden kaynaklanan toplam ekonomik hasar 2019 yılında 150 milyar dolarken bu rakam 2020 yılında ise 190 milyar dolara yükseldi. Doğal afetleri tamamen ortadan kalkması mümkün değil fakat kendimizi, sevdiklerimizi ve yıllarca emek verilerek elde edilen kıymetlerimizi güvence altına almak ve gereken hazırlıkları önceden tamamlamak bizim elimizde. İklim krizi alarm veriyor, buna kayıtsız kalmadan çok daha büyük felaketlerin önüne geçmek için harekete geçmemiz şart. İklim değişikliği karşısında alınacak önleyici tedbirler kısa vadede kesin çözümler getiremeyecek olsa da yapılacak olan yatırımların, çalışmaların önümüzdeki seneler içerisinde etkin sonuçlar doğuracağını düşünüyoruz” şeklinde konuştu.

‘SİGORTA ÜRÜNLERİ GÜVEN ORTAMI YARATIYOR’

Bu ve benzeri durumlarda sigorta güvencesinin öneminin anlaşıldığına dikkat çeken Doğa Sigorta CEO’su Nihat Kırmızı, şunları kaydetti: “Beklenmedik risklere karşı sigorta ürünlerinin sağladığı teminatlar sigortalılara ve sigortalı adaylarına güven ortamı yaratıyor. Yangın, sel, su baskınları ve benzeri gibi durumlarda kişilerin manevi olarak etkilenmelerinin yanı sıra ev veya arabalarının hasar alması yaşanan olayı daha da kötü hale getirebiliyor. Vatandaşlarımızın maddi kayıplarını dert etmemesi ve kötü günlerinde bu kayıplarını düşünmemeleri için konut ve kasko sigortaları sağladığı teminatlar ile en uygun seçeneklerin başında geliyor. Doğa Sigorta olarak sunduğumuz ürünler ve geniş acente ağımızla beraber sigortalılarımızın zor zamanlarında yanlarında olmaya devam ediyoruz.”

ADRESTE CAM DEĞİŞİMİ VE ONARIM HİZMETİ

Doğa Sigorta Kasko Sigortası ve Doğa Konut Paket Sigortası geniş teminatları ile riskleri güvence altına alıyor. Hem kiracıların hem de ev sahiplerinin yararlanabileceği Doğa Konut Paket Sigortası; yangın, yıldırım, infilak, sel veya su baskını, yer kayması ve fırtınadan kaynaklanan hasarları teminat altına alırken aynı zamanda Konut Bakım Planı ile sigortalılara Eylül-Ekim ayları arasında klima ve kombi bakım hizmeti de sunuluyor. Doğa Sigorta kasko sigortası ürünü ise sigortalıların araçlarının sadece trafikte karşılaşabileceği risklere karşı değil; deprem, yangın, dolu, toprak kayması gibi doğal afetler nedeniyle aracın zarar görmesi durumunda da güvence sunuyor. Sigortalılarına adresinde cam değişimi ve onarım hizmeti veren Doğa Sigorta, pandemi ve afet döneminde zaman harcamadan servise gitme zorunluluğunu da ortadan kaldırıyor.

 

Comments are closed.

seo