Sektörce üzerimize düşeni yapıyoruz: “Ürünlere zam yapmadık”

Doğa Sigorta CEO’su Nihat Kırmızı, şirketlerin, teknik olarak azalan kârlarını veya oluşan zararlarını finansal getirilerle kapatmaya çalıştığını söyledi.

Sigorta sektörünün ekonomideki dalgalanmalar nedeniyle maliyet artışlarını primlere tam olarak yansıtmadığını belirten Doğa Sigorta CEO’su Nihat Kırmızı, şirketlerin, teknik olarak azalan kârlarını veya oluşan zararlarını finansal getirilerle kapatmaya çalıştığını söyledi.

Enflasyonla topyekün mücadeleye sigorta şirketleri de katılmıştı. Geçen yılın son çeyreğinde bazı ürünlerde yüzde 30’a varan indirimler uygulayan sigorta şirketleri tüketicileri de memnun etti.

– “Şartlar ne olursa olsun hepimiz üzerimize düşeni yapmalıyız”

Sigorta sektörünün yaptığı indirimler konusunda bir değerlendirmede bulunan Doğa Sigorta CEO‘su Nihat Kırmızı, sektörünün geçen yıl ki maliyet artışlarını primlere tam olarak yansıtmadığını ve ürünlere zam yapılmadığını söyledi. Kırmızı, sigorta şirketlerinin 2018 içinde teknik olarak azalan kârlarını veya oluşan zararlarını finansal getirilerle kapatmaya çalıştığını vurguladı.

– “Sürdürülebilirlik önemli”

“Şartlar ne olursa olsun hepimiz üzerimize düşeni yapmalıyız” diyen Kırmızı, şu görüşleri dile getirdi: “Ancak bu şekilde bu mücadelede başarı sağlayabiliriz. Tabii bunun sürdürülebilir olması önemli. Yılın son çeyreğinde dövizin, faizlerin ve enflasyonun bir miktar düşmüş olması felaket senaryosu yapanların beklentilerini boşa çıkardı. Her türlü ekonomik iniş çıkışa rağmen bir yılı bitirmiş olduk. Güçlü ekonomisi olan ülkemiz, bunu atlatacak güce ve tecrübeye sahip.”

– “Kefalet sigortası yolda”

Doğa Sigorta ile ilgili olarak da bilgiler veren Kırmızı, sigortalıların hizmetine sunulan mobil uygulamalarla bazı bireysel ürünlerde her yerden ulaşılabilir hale geldiklerini ve bu yıl da mobil uygulamaya yeni ürünler eklemeye devam edeceklerini bildirdi.

FX ve Mobil Güvenlik ürününü geçen yıl sunduklarını belirten Kırmızı, “FX ve Mobil Güvenlik ürünümüz, temel olarak sigortalının internet üzerinden yapacağı döviz ve mobil cihazlar ile ilgili işlemlerde koruma sağlıyor. Hırsızlık, kapkaç, hacking, banka sisteminde yaşanabilecek teknik aksaklık gibi durumları kapsıyor. Söz konusu risklere ek olarak ferdi kaza teminatını da içeriyor” dedi.

Bu yıl içinde kefalet sigortasını da sunacaklarını ifade eden Kırmızı, böylece özel sektörün teminat ihtiyacının karşılanmasında kolaylık sağlanacağını söyledi.

– “Sigortalıları sel-su baskını risklerine karşı koruyoruz”

Doğa Sigorta CEO’su Nihat Kırmızı, iklim değişikliği sebebiyle küresel ortalama sıcaklıkların artmasının, kuraklık riski yanında aşırı hava olaylarının sıklık ve şiddetini yükselttiğini söyledi. Türkiye’de depremden sonra gerçekleşme sıklığı ve şiddeti en yoğun doğal afetin ‘sel’ olduğunu ifade eden Kırmızı, şunları söyledi: “Özellikle son yıllarda iklim değişiminin etkisiyle sel riski ile sıklıkla karşılaşılmakta olup araçlarını, konutlarını ve iş yerlerini sel-su baskını zararlarına karşı koruyan, bu varlıklarını teminat altına alan kasko paket, konut paket ve iş yeri paket sigortası poliçelerimizi sigortalılarımızın kullanımına sunduk. Sigortalılarımıza, karşı karşıya kalabilecekleri sel-su baskını, doğal afetler ve yangın riskleri ile ilgili tüm bilgilendirmeler de yapılıyor.”

– “Kurumsal blog yayında”

Doğa Sigorta yenilenen web sitesinin ardından, kurumsal blog sayfasını da hizmete açtı. Güncel konular ve sektörel gelişmeler artık http://blog.dogasigorta.com adresinden de izlenebiliyor.

seo